Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Osprzęt do wózków widłowych - sprawdź, co potrafią poszczególne elementy!

Data publikacji: 2023-02-27, Data modyfikacji: 2023-02-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Osprzęt do wózków widłowych - sprawdź, co potrafią poszczególne elementy!

Wózki jezdniowe podnośnikowe niekoniecznie muszą być wyposażone tylko i wyłącznie w tradycyjne widły. Na polskim rynku dostępny jest osprzęt do wózków widłowych, który pozwala w szybki i niezwykle łatwy sposób sprawiać, że wózki jezdniowe zyskują wiele nowych zastosowań w codziennej pracy. Zobacz o czym mowa i dobierz rozwiązania do swojego biznesu.

Czym jest osprzęt do wózków widłowych

Czym w ogóle jest osprzęt do wózków widłowych? Osprzętem nazywamy wymienne akcesoria, które montuje się na karetce (lub też w zamian karetki) na wózkach jezdniowych podnośnikowych, głównie:

●     wózkach widłowych czołowych

●     wózkach terenowych

●     wózkach teleskopowych

●     a także na ładowarkach teleskopowych.

Co daje wymienny osprzęt do wymienionych powyżej maszyn? Zadaniem osprzętu jest ułatwienie urządzeniom obsługi różnego typu ładunków, a w niektórych przypadkach całkowita zmiana przeznaczenia i zastosowania. Jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ wózki zyskują nowe, dodatkowe funkcje oraz tanie (zakup elementów osprzętu jest zdecydowanie niższy niż w przypadku, gdy konieczne jest kupno dodatkowego urządzenia).

Jednak osprzęt to nie tylko nietypowe części, które znaleźć można dedykowane w ofercie producentów. Bowiem najbardziej typowym i popularnym elementem osprzętu są widły do wózków widłowych.

Widły do wózka widłowego

Wśród dostępnych na rynku wideł do wózków znaleźć można elementy o różnej budowie, różnym sposobie montażu a nawet zróżnicowanej długości. Najczęściej spotyka się długości wideł wynoszące:

●     800 mm i 1000 mm (widły krótkie)

●     1200 mm (standardowa, najbardziej popularna długość)

●     1600 mm do 2400 mm (widły długie).

Jeśli chodzi natomiast o sposób montażu. To widły do wózków widłowych mogą być:

●     zawieszane/nakładane

●     zaczepiane/ z zaczepem typu pin

●     przykręcane

●     wysuwane.

Ponadto, widły mogą różnić się też grubością, czy też szerokością w jakiej zostały wykonane. Grubsze widły to zazwyczaj większa trwałość, ale także większa waga (co bywa istotne podczas transportu). Dostępne wymiary rozpoczynają się tutaj od 40 mm, a kończą na 70 mm.

Karetki do wózków widłowych

Jeśli mówimy już o widłach do wózków widłowych, które montuje się na karetkach. Warto wspomnieć także nieco więcej o tym osprzęcie. Nie każdy wie, że do wózków podnośnikowych można dobrać karetki różniące się zarówno konstrukcją, funkcjami, jak i rozmiarem. Podstawowa decyzja podczas wyboru tego typu elementu dotyczy samego rodzaju karetki do wózka widłowego. Wyróżnić można między innymi:

●     karetki z przesuwem bocznym

●     karetki z widłami pływającymi (pozycjoner)

●     karetki z hydraulicznym korektorem poziomu,

●     a także różnego typy sprzęt pośredniczący, który pozwala na montaż na karetce producenta jednej marki, osprzętu do wózków widłowych od innego producenta.

Każdy rodzaj karetki odpowiada na inne zapotrzebowania i spełnia inne funkcje - np. karetka z przesuwem bocznym zapewnia większą elastyczność a pozycjonery wideł pływających sprawiają, że ruchy hydrauliczne wideł są bardziej precyzyjne, nawet jeśli odbywają się na nierównym terenie.

Kolejnym wyznacznikiem w przypadku karetek do wózków widłowych jest klasa karetki. Wyznaczonych zostało 5 klas karetek, które należy dopasować do udźwigu pojazdu.

Przedłużki do wideł

Pozostając w tematyce wideł i akcesoriów wspomagających, nie sposób nie wspomnieć o przedłużkach do wideł. Przedłużki, czyli nakładki na widły mają za zadanie zwiększać długość roboczą wideł. Zabieg ten pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas - przymocowanie przedłużek jest znacznie szybsze oraz mniej pracochłonne niż demontaż obecnych plus montaż nowych wideł.

Oczywiście przedłużki to akcesoria, które różnią się między sobą długością - zawsze należy jednak pamiętać, by widła stanowiła minimum 60% długości nakładanej przedłużki, tak aby zachować bezpieczeństwo i stabilność podczas transportowania ładunków.

I chociaż w przypadku przedłużek - zastosowanie i przeznaczenie może być tylko jedno, to elementy te mogą różnić się pod względem konstrukcji. Mowa o:

●     przedłużkach z profilu zamkniętego - wsuwanych na widły

●     przedłużkach z profilu otwartego - nakładanych.

Pierwsze z nich charakteryzuje nieco większa cena, ale również większe bezpieczeństwo użytkowania. Drugie z kolei są tańsze, jednak po zamontowaniu mogą nie być aż tak stabilne, są także duże cieńsze i puste.

Chwytaki

Tym razem przechodzimy nieco dalej, prezentując osprzęt do wózków widłowych, który stanowi zamiennik dla popularnych wideł. A mowa tu o chwytakach. Przeznaczone są one do transportu ładunków innych niż palety. Chwytaki, podobnie jak widły montuje się na karetce wózka widłowego. Wśród na rynku dostępnych chwytaków wyróżnia się między innymi:

●     chwytaki do opon,

●     chwytaki do beczek oraz bel,

●     chwytaki do wyrobów betonowych,

●     chwytaki wyburzeniowo-sortujące.

A to tylko niektóre spośród elementów osprzętu, jakie można nabyć do wózków widłowych czy teleskopowych. Chwytaki wykorzystuje się przede wszystkim w zakładach produkcyjnych oraz w rolnictwie, gdzie odpowiadają za przewożenie i składowanie produktów. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest sprawne, bezpieczne przewożenie ładunków o niestandardowych kształtach.

Łyżki do wózków widłowych

Łyżka/czerpak to kolejny niecodzienny element w jaki może zostać wyposażony wózek widłowy. Jednak w przypadku dodatkowo montowany osprzęt do wózków widłowych nie tylko znacznie ułatwia transport nietypowych ładunków, ale właściwie całkowicie zmienia charakter urządzenia. Poprzez zastosowanie łyżki, wózek jezdniowy podnośnikowy zmienia się w urządzenie inspirowane mini-koparką. Bowiem łyżki - określane także często jako czerpaki, pozwalają wózkowi widłowemu nabierać i przewozić materiały sypkie.

Łyżki wykorzystuje się przede wszystkim w branży budowlanej oraz rolnictwie. Na rynku dostępne są dwa typy łyżek do wózków widłowych:

●     hydrauliczne

●     mechaniczne.

Pierwsze z nich mają formę chwytaka - czyli mogą się zamykać za sprawą hydrauliki. W przypadku drugich zamknięcie następuje samoczynnie.

Nie tylko to odróżnia łyżki do wózków widłowych. Mogą one być także montowane:

●     na karetce,

●     lub na widłach.

W tej kategorii znaleźć można naprawdę mocno zróżnicowane akcesoria do wózka widłowego. W tym na przykład:

●     czerpaki z mieszarkami - przydatne do mieszania betonu,

●     czerpaki z ażurową konstrukcją - przydatne np. do przewożenia roślin bulwiastych,

●     czerpaki z ruchomym rotorem,

●     łyżki z chwytakami,

●     czy czerpaki dla budownictwa.

Niestandardowy osprzęt do wózków widłowych

Jeśli myślisz, że to już wszystko, to zdecydowanie jesteś w błędzie! Osprzęt do wózków widłowych to nie tylko widły, przedłużki, karetki, chwytaki czy łyżki. Istnieje także szeroka gama zdecydowanie mniej typowych elementów, które można zamontować na wózkach jezdniowych i które całkowicie potrafią zmienić charakter i zastosowanie sprzętu.

Mowa tu o zaawansowanych akcesoriach takich jak:

●     platformy,

●     zamiatarki,

●     odśnieżarki.

Montaż platformy na wózkach większych typów pozwala na wprowadzenie całkiem nowej możliwości wykorzystania urządzenia w celu nie tylko transportu palet czy produktów, ale również do unoszenia pracowników na duże wysokości.

Z kolei wykorzystując zamiatarkę lub odśnieżarkę zamienia się maszynę podnośnikową w całkowicie inny sprzęt, którego przeznaczeniem jest utrzymywanie porządku na placach przymagazynowych i innych otwartych przestrzeniach.

Podsumowanie

Zwiększ możliwości swojego wózka jezdniowego podnośnikowego i postaw na osprzęt do wózków widłowych. Niskie ceny, szybki montaż i zwiększenie ilości zastosowań posiadanego sprzętu. To główne zalety, jakie możesz zyskać wybierając dodatkowe akcesoria i osprzęt. Sprawdź oferty osprzętu od konkretnych producentów lub skontaktuj się z serwisem wózków widłowych, gdzie specjaliści pomogą Ci dobrać elementy najlepsze dla Twoich urządzeń.

Artykuł sponsorowany
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 
Jak długo codziennie korzystasz z internetu?
do godziny
od jednej do dwóch godzin
od dwóch do czterech godzin
od czterech do ośmiu godzin
osiem godzin lub więcej
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bocheński – powiat w województwie małopolskim, którego siedzibą jest miasto Bochnia. W skład powiatu wchodzą gminy: Bochnia, Nowy Wiśnicz, Drwinia, Lipnica Murowana, Łapanów, Rzezawa, Trzciana oraz Żegocina.

Powierzchnia powiatu  wynosi ok 650 km2, plasując go na 10 miejscu powiatów województwa małopolskiego.

Atrakcję powiatu stanowi bocheńska Kopalnia Soli, która według naukowców z Instytutu Turystyki w Krakowie jest najstarszym nieprzerwanie czynnym zakładem przemysłowym w Europie.

Obecnie w powiecie bocheńskim działa kilka dynamicznych firm przemysłu chłodniczego m. in. Zakład Produkcji Urządzeń Chłodniczych Bolarus SA, Zakład Produkcji Doświadczalnej CEBEA, firmy IGLOO, COLD i MAWI, a także Zakład Produkcyjny Krakowskich Zakładów Zielarskich „Herbapol” S.A.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola